Světové jamboree očima účastníka

Letos na přelomu července a srpna proběhlo Světové skautské jamboree v Jižní Koreji a ani my jsme nezůstali pozadu a vyslali tam trojčlennou výpravu. Jamboree je akce, která má sloužit jako most mezi odlišnými kulturami a spojovat 45 tisíc skautů a skautek z více jak 150 zemí světa. Letos však bylo jamboree o něco dobrodružnější, než bývá zvykem. Prvním problémem bylo ze začátku zatopené tábořiště, které později pohltilo tvrdé asijské slunce s pocitovou teplotou přes 40 stupňů a definitivní ránu zasadil organizátorům tajfun, který by, nebýt včasné evakuace, celou akci zdevastoval. Česká výprava se však nenechala rozhodit a přesunula se, společně s celým jamboree, do hlavního města Soulu. Zde se o nás postarala korejská vojenská univerzita společně s městskou čtvrtí Nowon a ze dne na den nám zajistila náhradní program, ubytování i stravu. Po slavnostním zakončení K-popovým koncertem v Seoul World Cup Stadium jsme se rozloučili se starostou a vydali se na post eventy. Na nich jsme měli možnost poznat kulturu Jižní Koreje na vlastní kůži a procestovat většinu památek na celém poloostrově. Ač vše nevyšlo podle plánů, vrátili jsme se domů se spoustou zahraničních přátel, nadšením a nezapomenutelným životním zážitkem.

— Kubas