Liščecí výprava za Austrálií do Horní Břízy (26.-27.4.2019)

Sešli jsme se v pátek na Hlavním nádraží v 16 hodin a o čtvrt hodiny později už jsme míříli vlakem směr Horní Bříza. Sotva jsme vystoupili z vlaku, čekal nás první úkol – najít klubovnu. K dispozici byla pouze rukou kreslená mapka (Džanetce ji prý předal nějaký domorodec na blízkém tichomořském ostrově). Naštěstí se ukázalo, že smysl pro orientaci členové výpravy mají (alespoň někteří) a my se dostali k cíli. Po rychlém vybalení jsme vyrazili ven, abychom využili australského slunného počasí, které nás dle předpovědi mělo minout, a po vzoru olympijských her v Melbourne jsme uspořádali závod ve skoku dalekém, jemuž v obou kolech dominovaly dívky – nejdřív Viky a potom Naty. Své běžecké schopnosti jsme ještě otestovali při „opačném“ Mrazíku. Následoval divadelně-ohňový dvojblok, ve kterém jedna polovina účastníků zkoušela rozdělat oheň v kamnech, zatímco ta druhá vymýšlela a nacvičovala divadelní představení hodné uvedení na scéně v Sydney, do kterého musela zakomponovat předepsaná slova. Po večeři se pak skupiny prohodily a nakonec si navzájem předvedly své herecké umění. Sešly se dvě komedie (jedna místy opravdu dramatická, druhá spíš inklinující k parodii) a obě si vysloužily potlesk. Po naučné  přednášce profesorky Džanetky o australské fauně se někteří odebrali na kutě a ti dosud neznavení se ještě naučili hrát Macháčka.

V sobotu ráno se tříčlenná služba postarala o nakrájení a namazání chleba a rohlíků nutellou, zatímco zbytek si dopřál lehkou rozcvičku. Po snídani jsme se seznámili s několika klasickými hrami, které se s oblibou hrají na táboře, vysvětlili jsme si pravidla a někdy provedli i praktickou ukázku. Třeba Mravenců v marmeládě jsme hráli dvě kola, Městečka Palerma samozřejmě ještě víc. Po jedné akčnější hře venku se ti, co byli na rozcvičce, zapojili do příprav oběda, načež jsme tu naší rýžovou kaši s kuřecím masem a zeleninou snědli. Možná nevypadala nejlákavěji, ale špatná rozhodně nebyla! Pak bylo na čase začít balit, mýt nádobí, zametat, vytírat a když jsme s tím vším byli hotovi, došlo ještě na několik míčových her, načež bylo na čase rozloučit se jak s Austrálií, tak i s Horní Břízou. Do Plzně jsme se vrátili v 17:40 opět vlakem, možná trochu unavení, ale spokojení.

zapsala Maya